Baybatur: ‘PKK, halkı ayaklandırmak istedi’

AK Parti Manisa Milletvekili Murat Baybatur, “7 Haziran seçimlerinde 80 milletvekili verdikleri HDP’nin daha fark bir tavır tutunmasını beklerken, ne yazık ki HDP, Kandil’in istemini yansıtır vaziyete gelmiştir” dedi.
AK Parti Manisa Milletvekili Murat Baybatur, AK Parti Manisa İl Başkanlığında İHA muhabirlerinin suallerini yanıtladı. 7 Haziran seçimlerinde hükümetin kurulmaya çalışıldığını ancak kurulamadığı için 1 Kasım seçimlerine gidildiği vurgusunu yapan Baybatur, “Biz sandıktan çıkan neticeye göre, her zaman vatandaşın vermiş olduğu mesaja göre hareket ettik. 7 Haziran’da yaptık. Lakin bir netice çıkamadığı için mecbur seçime gidildi. Kanunen gidildi. 1 Kasım’da aynı netice çıkar mı? Allahın izniyle çıkmaz” diye konuştu.
1 Kasım’da yine aynı netice çıkarsa, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 7 Haziran’da tutunmuş olduğu tavırdan fark bir vaziyet olmayacağını anlatan Baybatur, şunları söyledi: “Biz yine sandıktan böyle bir netice çıkarsa yine CHP’yle yine MHP’yle aklı selim vatanın ve milletin ortak sıkıntılarının çevreninden buluşmak için yine hükümeti kurmak için çaba edeceğiz. Zira biz 7 Haziran’da bunu yaptık. 1 Kasım’da aynısı çıkarsa yine aynısını yaparız. Bizde bir problem yok. Problem, bizim hükümet kurmak istediğimiz koalisyonu kurmak için gittiğimiz CHP ve MHP’de problem var. Onlara esasında 1 Kasım’dan sonra şayet böyle bir netice çıkarsa kendilerini çek etmede fayda var. Zira Başbakanımız, konuyla alakalı çok candan ve gayretli bir şekilde çalıştı. Netice alınamadı. Samimiyet ve çaba noktasında ve kendilerini çek etmesi gerekenler muhalefet partileridir. Aynı netice çıkarsa biz yine gideriz. Lakin kabul eder mi etmez mi onu bilmiyorum.”

“KÜRT PROBLEMİ YOK PKK PROBLEMİ VAR”
PKK’nın Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yaşayan halkı ayaklandırmak istediğini söyleyen Baybatur, sözlerini şöyle sürdürdü: “PKK şunu yapmak istedi: Suriye’deki örneği kullanarak, orada öz idare duyuru ederek oradaki halkı ayaklandırıp burada bir başkaldırı bir başkaldırı noktasına getirmek istedi. Bu gün şükürler olsun görüyoruz ki oradaki milletimiz buna prim vermedi. PKK evlere girip, orada şehirde zira bu mücadeleyi yapmak istiyorlar, evlerden polisimize askerimize ateş ettiler. Zorla evlere girdiler. Polisler ise rastgele ateş açmıyor. Oradaki insanlara, sivillere zarar vermemek yerine tabiri caizse bekliyor. Onların dışarı çıkmasını veyahut onların müsait ortamda yakalamayı bekliyor. Devlet burada Kürt probleminden öte Kürt problemiyle alakalı, Kürtlerin problemiyle alakalı AK Parti hükümetinde muazzam gelişmeler yaşandı. Bu memlekette Kürt problemi değil PKK problemi var. PKK’yla mücadele çok kuvvetli ve şerit bir şekilde devam ediyor.”

“HDP HALKIN DEĞİL KANDİLİN İRADESİNİ YANSITTI”
PKK’yla mücadelenin sivil halka zarar gelmeden yürütüldüğünü anlatan Baybatur, şunları söyledi: “Şimdi bunu gören milletimiz de 7 Haziran seçimlerinde 80 milletvekili verdikleri HDP’nin daha fark bir tavır tutunmasını beklerken, Doğu ve Güneydoğu’da rey veren vatandaşlarımızın istemini yansıtması gerekirken ne yazık ki Kandil’in istemini yansıtır vaziyete geldiği için Doğu ve Güneydoğu’da yaşayan vatandaşlarımız, Manisa’da da Doğu ve Güneydoğu kökenli olan vatandaşlarımızda da bir farklılık baş göstermeye başladı. Başka bir söylemle ‘Biz HDP’ye bu terörün devam etmesi için rey vermedik. Çözüm sürecinin devam etmesi için rey verdik kardeşim’ deyip şu an HDP’ye net bir şekilde tepkilerini ifade ediyorlar. Ben inanıyorum ki 1 Kasım seçimlerinde Doğu ve Güneydoğu’da yaşayan kardeşlerimiz Manisa, İstanbul, İzmir her nerede yaşıyorsa o kardeşlerimiz HDP’nin ve PKK’nın birlikte almış oldukları bu tavra reaksiyon olarak AK Parti’ye tekrar rey vereceklerini en azından ben Manisa ölçeğini iyi bildiğim için söylüyorum, netlikle lakin netlikle AK Parti’ye bir yöneliş tekrar başladı. Başka bir söylemle dediğim gibi HDP’ye verilen rey çözüm sürecinin devam etmesi içindi. HDP, PKK’yla birlikte rey vermiş olduğu vatandaşlarımızı halkımızı kandırmıştır. İstismar etmiştir. Bunun neticesinde de terör olaylarını başlatarak devletten de en büyük yanıtı sert bir şekilde almaktadır. İnce ayrıntı, oradaki halkımıza zarar vermeden bu mücadeleyi yapmaya devam ediyoruz. Edeceğiz de.”

“ÖZGÜR İRADE İÇİN BÜTÜN TEDBİRLER ALINDI”
7 Haziran seçimlerinde bir takım güvenlik zafiyetlerinin yaşandığını ancak bunların 1 Kasım seçimlerinde yaşanmaması için devletin bütün olanaklarıyla çalıştığının altını çizen Baybatur, sözlerini şöyle tamamladı: “Bununla alakalı başta Cumhurbaşkanımız, Milli Güvenlik Kurulu eliyle Başbakanımız hükümet eliyle, silahlı kuvvetlerimiz, Emniyet Genel Müdürlüğümüz, Milli İstihbarat Teşkilatımız, burada milletin sandığa istemini özgürce yansıması için ihtiyaç duyulan tedbirleri almıştır. Allahın izniyle 1 Kasım seçimlerinde milletimizin rahat ve özgür bir şekilde isteminin sandığa yansıması için devlet olarak hükümet olarak bütün tedbirler alınmıştır. Allahın izniyle 1 Kasım günü Doğu ve Güneydoğudaki vatandaşlarımız oylarını rahat bir şekilde kullanacaklardır.” 

Bir önceki yazımız olan Kılıçdaroğlu: ‘Türkiye ateş çemberinden geçiyor’ başlıklı makalemizde haber, haberler ve kemal kılıçdaroğlu hakkında bilgiler verilmektedir.